top of page

Bojím se zubaře. Jak překonat tento strach?

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Stejně jako každá fobie, strach ze zubaře pochází z osobní zkušenosti, obvykle té první.


Mnozí v dětství seděli v hnědém československém křesle, dívali se na ty řezné nástroje a propadali hysterií. Pamatujete si ten zvuk «Pš», který se vydával z tuby s anestezií? Ta nikdy nestačila a zanechávala hroznou pachuť. Někomu se stálé zdají noční můry o zvuku zubní vrtačky nebo spíše o jeji vůni. A co ty nekonečně dlouhé fronty? Dentofobie může mít mnoho příčin.


Svět se ale točí a za posledních 20 let se kvalita zubního lékařství změnila víc než si můžete představit. Nyní jsou všechny procesy rychlejší a samozřejmě už ve dnešní době zubní péče nebolí.


Jak tedy překonat strach?


Uvědomte si, že je to iracionální (tj. Nebojíte se něčeho konkrétního, bojíte se starých dojmů a vzpomínek). Pán Dr. Syergyeyev, náš guru a lékař nejvyšší kategorie, vysvětlil proč:


"Faktem je, že v místní československé anestézii byl novokain a lidokain – to jsou látky, které nemají dlouhodobý účinek. A stomatologické operace často trvají hodiny. Druhé mínus je, že pokud měl pacient během injekce nějaký zánět, pak anestézie ztratila svůj význam. Také s vysokou pracovní zátěží klinik neměli lékaři vždy čas na úplné zmírnění bolesti.“


Vada socialistického systému a bezplatné zdravotní péče je začátkem zákroku i před účinkováním přípravků proti bolesti. To vyvolávalo u pacientů tak silné emoce, že je ještě stále nezvládají. Avšak časy se mění a ČSSR už dlouho není v mapách. Tyto techniky jsou minulostí, ale i tak je dnes docela těžké přesvědčit lidi, jak se československá medicína liší od české medicíny.


Od 90. let 20. století přijali východoevropští zubaři západní technologii, studovali normy kvality a objevili nový svět, když začali porovnávat místní materiály se západoevropskými. Naši zubaři zvítězili, překonali propast mezi Západem a Východem a otevřeli mezinárodní kliniky srovnatelné se švýcarskými, německými nebo izraelskými.


A hlavní rozdíl je, že v roce 2020 ošetření zubů je bezbolestné. Lékaři přešli na anestetika na základě artikainu, který je dvakrát silnější než lidokain a šestkrát silnější než novokain. Na klinice Salius používáme spolehlivé a osvědčené léky, které působí okamžitě. Není třeba čekat, až léky proti bolesti zapůsobí.


A pokud už není důvod, tak proč se bát? Jen si pamatujte, že:


Zuby se budou muset stálé léčit. Dříve nebo později. A odkládáním zubaře na později poškodíte zdraví i peněženku.


Pamatujte, že máte vždy na výběr. Prozkoumejte online informace o moderních technikách bezbolestného léčení. Vyberte si kliniku, která bude držet krok s inovacemi.

Najděte svého lékaře. Potřebujete odborníka, který bude chápat váš problém a zároveň vás psychologicky podpoří, abyste se uklidnil. Ideální lékař hovoří vaším jazykem. Na naší klinice jsou dokonce čtyři jazyky (angličtina, ruština, čeština, italština). Když takového lékaře najdete, zkuste ho navštívit, vždy je to s přáteli snazší.

Odstraňte důvody pro další stress už předem. Při konzultaci upřesněte, co Vám přesně udělají, jak a kolik to stojí.

Příjemná atmosféra je důležitá. Vyberte si kliniku s krásným prostředím, s příjemnou hudbou, bez zápachu broušených zubů a samozřejmě bez dlouhých front. Právě díky příjemnějšímu prostředí všechny obavy ihned vymizí.

Comentários


bottom of page