top of page

Co to je Stomatitida a jak jí předejít (léčba, příznaky)

Stomatitida je nejrozšířenější onemocnění dutiny ústní. Trpí jí děti i dospělí. Její hlavní příznak jsou jizvy, které mohou mít různé tvary a barvy. Po jejich vzniku se v ústech objeví silné bolesti. Proč vzniká stomatitida a jak se jí vyvarovat, to vše vám povíme v tomto článku.

Jedná se o celou skupinu onemocnění, která ničí sliznici dutiny ústní. Prakticky každý člověk na Zemi se setkal alespoň s jednou formou stomatitidy. Tělo si proti této nemoci nevyvíjí imunitu, a proto je velká pravděpodobnost na opětovné onemocnění.

Přitom některé formy stomatitidy jsou velmi nakažlivé. Pro její diagnostiku neexistují žádné speciální testy, a proto lékař posuzuje míru poškození sliznice pomocí prohlídky. Je důležité pochopit, že stomatitida může být příznakem jiného, více vážného onemocnění, a tudíž je při diagnostice důležitý celkový klinický obraz.Odkud se bere stomatitida?

Specialisté to doposud nemohou říct, poněvadž existuje celá řada možných příčin vzniku:

 • Mechanické poškození jazyka, dásní a sliznice, například protézami nebo ostrými okraji zubů;

 • Alergická reakce na hygienické pomůcky a prostředky;

 • Přítomnost respiračního onemocnění, oparu, cukrovky;

 • Nesprávná péče o ústní dutinu;

 • Stomatologická onemocnění (kaz) a zubní kámen;

 • Celkové oslabení imunity kvůli infekci nebo stresu;

 • Zhoršení ochranných vlastností slin;

 • Narušení mikroflóry dutiny ústní a střevní mikroflóry

 • Nekvalitní zubní náhrady

 • Užívání některých léků

 • Zlozvyky (kouření, alkohol, drogy)

Jaké jsou příznaky stomatitidy?

To záleží na formě onemocnění a na tom, jak moc je poškozena sliznice:

Otoky a zarudnutí sliznice - toto je první příznak stomatitidy. Jestliže v tento moment nezahájíte léčbu, tak na místě zarudnutí se začnou objevovat vřídky oválného nebo kulatého tvaru. Mohou mít šedou nebo bílou barvu s červenými obrysy a povlakem nahoře.

Bolest v oblasti ložisek zánětů a vředů. Při těžké formě stomatitidy vředy doslova osypou vnitřní stranu tváří a rtů, a mohou být také pod jazykem. Bolest je zpravidla tak silná, že člověk nemůže jíst.

Teplota a bolesti hlavy. Pokud se stomatitida vyskytuje v mírné formě a na sliznici je pouze jeden nebo dva vředy, tak teplota se zvýší jen mírně. Avšak když jich je mnoho, začíná horečka a sloupec na teploměru vystoupne na 38 nebo 39 stupňů.

Pokud se objeví první příznaky, je potřeba se obrátit na lékaře. Pokud máte jedno z našich pojištění, náklady na konzultace a prohlídky vás budou stát 0 Kč. Pouze lékař může určit přesnou příčinu a předepíše správnou léčbu, a čím dříve navštívíte zubního lékaře, tím rychleji zmizí příznaky onemocnění.


Jaké jsou typy stomatitidy?

Katarální. Nejrozšířenější typ stomatitidy. Pacient si stěžuje na otoky a bolest sliznice: na sliznici se objeví zarudnutí a může být pokrytá bílým nebo žlutým povlakem, objevuje se krvácivost a nepříjemný zápach z úst.

Aftózní. Charakterizuje se tak, že se na sliznici objeví eroze oválného nebo kulatého tvaru s červeným okrajem pokryté fibrinozním povlakem. Vřídky jsou měkké a bolestivé při vyšetření pohmatem. Před jejich objevením oblast sliznice zrudne a začne vyčnívat, objevuje se pocit pálení. Při lehké formě to může být jeden či dva a hojí se pátý nebo šestý den. Při těžké formě jich je značně více a po vyléčení na jejich místě zůstávají jizvy. Taková stomatitida je chronické povahy a může se projevovat mnohokrát ročně.

Kandidová. Její příčina je rozmnožení kvasinek rodu Candida, jejichž množství se zvětšuje kvůli oslabení imunity nebo dlouhodobého užívání antibakteriálních preparátů. Charakteristický je vznik bílého povlaku na jazyku a dutině ústní, pocit pálení, zarudnutí sliznice, nepříjemná pachuť v ústech nebo ztráta chuti. Kandidová stomatitida postihuje kojence a pacienty, kteří dlouhodobě používají snímatelné protézy.

Herpetická. Mohou jí onemocnět dospělí i děti. Je způsobena virem herpes simplex, který jakmile se dostane do organizmu, tak v něm zůstane navždy. Nejprve sliznice zarudne, a poté začne být citlivá na veškeré vnější podněty. Potom se ústní dutina pokryje malými (3-5 mm) puchýřky, které rychle prasknou a stanou se z nich oválné afty s úzkým červeným okrajem a bílo-šedým povlakem uprostřed. Tento proces je doprovázen silnou bolestí. V závislosti na počtu vyrážek, onemocnění pokračuje v mírné, střední nebo těžké formě, která je doprovázena zhoršením celkového stavu a zvýšením teploty, zejména u dětí.

Alergická. U dětí vzniká jako reakce na novou potravinu v jídelníčku a dospělí se s ní setkávaji kvůli oslabení imunity nebo zánětu dásní. Hlavní příznaky jsou svědění v ústech a silný otok.

Dobrému zubaři zpravidla stačí si prohlédnout pacientova ústa a vyslechnout si, co ho trápí, aby určil, jakou formu stomatitidy má. Přesnost diagnózy je klíčem k efektivní léčbě.

Jak léčit stomatitidu?

Ať už jde o jakoukoli formu, léčba vždy začíná návštěvou zubaře, který diagnostikuje a stanovuje léčbu. V případě potřeby možná bude nutná konzultace i s dalšími specialisty : gastroenterolog nebo alergik.

V závislosti na typu stomatitidy lékař předepíše laboratorní testy - provede stěr sliznice pro určení patogenu (herpes, kvasinky atd.).

A teprve poté stanoví léčbu.Comments


bottom of page