top of page

Jaký má alkohol vliv na zuby?

Zdraví dutiny ústní má bezpochyby vliv na stav organismu a celkovou kvalitu života. Onemocnění dutiny ústní, ztráta zubů a nemocné dásně dělají konzumaci potravin složitou, a také kazí řeč a úsměv. Minimálně jeden z těchto problému způsobuje infekci, která se později šíří po celém organizmu. Co na to má vliv? Odkud se bere infekce? Proč se tvoří zubní kaz? А co dělat, abychom snížili rizikové faktory? To vše se dozvíte v našem blogu.Kromě nezdravé stravy, kouření a špatné hygieny dutiny ústní, má vliv na stav zubů i alkohol, přesněji jeho nadměrná konzumace. Bohužel se toto vše stalo částí životního stylu Čechů už ve středověku. V posledních letech se Česká republika umisťuje na vrchních příčkách v hodnocení zemí podle spotřeby alkoholu na obyvatele. A málokdo se zamyslí o tom, jaké vedlejší účinky má pivo, víno, vodka nebo slivovice, obzvlášť jestli se jejich požívání stalo každodenní rutinou.

Onemocnění dásní, narušené zuby a jizvy v ústech jsou nejčastěji potkávané neduhy u pacientů, kteří mají rádi tvrdý alkohol, jako je například vodka, rum, whisky, slivovice nebo kořalka. Alkohol je druhý nejvíce rozšířený rizikový faktor rozvoje rakoviny dutiny ústní.

U pacientů, kteří požívají alkohol, se tvoří mnohem více zubního plaku než u těch, kteří se mu vyhýbají. Podle výzkumů střediska pro prevenci a kontrolu nemocí v Česku těmto pacientům třikrát častěji chybí trvalé zuby, kvůli čemuž se budou muset v budoucnosti zamyslet o jejich výměně (protézy, implantáty, korunky, fazety atd.). Byly také studovány souvislosti mezi zlozvykem pití alkoholu a zubní hygienou: 80% lidí si zapomíná čistit zuby nebo si je vůbec nečistí, jestli předtím požili alkoholické nápoje.

Sepsali jsme hlavní následky, které má konzumace alkoholu na dutinu ústní:

Změna barvy zubů

Barva nápojů se odvíjí od chromogenů. Chromogeny se přilepí k zubní sklovině, na kterou účinkuje alkohol. Jeden ze způsobů, jak se tomuto vyvarovat, je „pít alkohol brčkem“ , jak říká náš vedoucí doktor kliniky Salius doktor Sergiy Syergyeyev. „Pokud máte rádi koktejly se všelijakými limonádami, džusy nebo červeným vínem, tak se už rovnou můžete rozloučit s pěkným úsměvem“.

Pokusy bělení zubů a dentální hygiena nebudou tak efektivní, jestliže budeme pravidelně pít červené víno, tmavé koktejly a černé pivo. Pivo je nápoj, který obsahuje ječmen a slad, které obarvují zuby. Nezávisle na obsahu cukru, zanechávají za sebou pigmentové skvrny a obarvují zuby.

Rada: nezapomínejte si vyplachovat ústa po konzumaci alkoholu – toto vám pomůže neutralizovat kyselé prostředí v ústech!


Sucho v puse

Konzumace alkoholických nápojů způsobuje sucho v ústech kvůli snížení množství slin. Slina přirozeným způsobem čistí pusu a neutralizuje škodlivé bakterie. Avšak jestli se sliny neprodukují, dochází k rychlému množení škodlivých bakterií. Alkohol značně omezuje přirozenou produkci slin kvůli cukru a dehydrataci, a proto obyčejná minerální voda po pití alkoholických nápojů by se měla stát pravidlem.

Alkohol nejen snižuje množství slin, ale také vytváří kyselé prostředí v ústech, které narušuje sklovinu. Cukr je základ většiny alkoholických koktejlů a obzvlášť sladkých likérů. Sliny udržují pH ústní dutiny neutrální a pomáhají odstranit zubní plak a bakterie. Prosím, nezapomínejte pít více vody!

Nepříjemný zápach z úst

Vše výše uvedené se také jeví důvodem vzniku nepříjemného zápachu. Pro dospělého člověka je důležité pít minimálně 1,5 l vody denně. Žvýkačky a bonbóny (nejlépe bez cukru) se doporučují pro stimulaci slin, které pomáhají omývat kousky jídla a bakterie.

Zuby jsou citlivější a bolí

Pokud máte zlozvyk kousat led z nápojů, tak věřte, že to opravdu nelze dělat! Pokud máte rádi citrusy (které se často přidávají do nápojů), tak byste měli vědět, že narušují sklovinu a zubovinu (základ zubu).


Úsměv prosecco

Zubní lékaři objevili nový jev, který se nazývá „úsměv prosecco“. Je lekhé se domyslet, že název přímo souvisí s tím nápojem. V posledních letech popularita prosecca dosahuje rekordů. V supermarketech obvykle v prodejích prosecco předhání šampaňské. Důvod je zcela jasný, nejen, že je v průměru levnější, ale má také méně kalorií. Právě ta jeho šumivost promění váš úsměv v „úsměv prosecco".

Všimli jsme si, že za poslední roky nás často začaly navštěvovat ženy, u kterých je viditelné poškození zubní skloviny kvůli proseccu. Často se s tímto problémem setkávají i mladé slečny, které dbají o svůj vzhled a bojí se přibrat na váze.

Co je hlavní problém prosecco? Za prvé jedna sklenice obsahuje celou čajovou lžíci cukru. Sice to není tak moc jako například v Coca Cole, ale bublinky prosecca obsahují obrovské množství silně kyselého oxidu uhličitého. Ten útočí a poškozuje zubní sklovinu více než jakákoliv Coca Cola. Všechny šampaňská vína tak jako tak škodí zubům, avšak prosecco je horší než jakékoliv šampaňské, protože vinná réva, ze které se vyrábí obsahuje více cukru.

Jestli máte problémy se zuby kvůli alkoholu, objednejte se do Salius na konzultaci - je to zdarma, pokud máte jedno z našich pojištění.Commenti


bottom of page