top of page

Je pravda, že žvýkačka chrání před zubním kazem? Doktor Syergyeyev rozebírá stereotypy o žvýkačkách

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Některé žvýkačky jsou užitečné pro zuby, ale existují kategorie lidí, kterým by měli být doslova zakázány. Legendární lékař Sergej Syergyeyev odpovídá na tyto a mnohé další otázky týkající se kladů a záporů žvýkaček.

Jaké žvýkačky jsou zdravé?


Pouze ty, které neobsahují cukr. Mechanicky odstraní zbytky jídla ze zubů a několikrát zvýší slinění, což příznivě ovlivňuje ústní dutinu. Sliny zabraňují ukládání povlaku, nasycují zubní sklovinu minerály a neutralizují samotné kyseliny, ze kterých se zubní kaz vyvíjí. Mimochodem, uvolňování slin zvyšuje nejen žvýkání, ale také umělá sladidla, která jsou součástí žvýkaček bez cukru. Hledejte jen ty.


A žvýkačky s cukrem zuby nečistí?

Čiští, ale více poškozují. Sacharóza je fermentována bakteriemi, které žijí v ústní dutině. V důsledku tohoto procesu se tvoří kyseliny, které demineralizují sklovinu. To vede k rozvoji zubního kazu. Zničení skloviny je také usnadněno kyselými aromatickými látkami přidanými do žvýkaček s cukrem, například to může být kyselina citronová (je ve žvýkačce s příchutí citronu a limetky) nebo jakákoli jiná kyselina. Takže vám radím, abyste si nikdy nekupovali nejen sladké žvýkačky, ale též i ty kyselé. A ano, čím více a častěji žvýkáte, tj čím déle se nachází žvýkačka v ústě, tím větší škodu to přinese.


Dobře. Slyšel jsem, že xylitolové žvýkačky chrání zuby lépe než ostatní. Je to pravda?


Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že xylitol má nějaký fantastický karyostatický účinek. Srovnávací studie ukázala, že žvýkačky se sladidly chrání zuby stejným způsobem. A protože xylitol je chutí nejblíže běžnému cukru (i když to není cukr), tak jej výrobci používají častěji a přesvědčují prostřednictvím reklamy, že je to bezpečné.


Jak dlouho mohu žvýkat žvýkačku?

Americká zubní asociace doporučuje žvýkačku po jídle a sladkých nápojích po dobu 20 minut. K neutralizaci prostředí zubů, které poškozují kyseliny, je zapotřebí právě tolik času. Žvýkačky by se neměly žvýkat déle. Také mnoho zubařů si myslí, že časté žvýkání zvyšuje zatížení temporomandibulárního kloubu a zvyšuje riziko bruxismu (skřípání zubů ve snu).

Komu jsou žvýkačky nedoporučované?


Těm, kteří trpí problémy s čelistí (cvakání, bolesti), je žvýkačka nedoporučovaná. Také se nedoporučuje pro lidi s rovnátky, snímatelnými náhradami zubů a dočasnými korunkami v ústech.

Může žvýkačka poškodit trávicí ústroji?


Gastroenterologové nedoporučuji žvýkačky na lačno. Práce čelistí způsobuje reflexní sekreci kyseliny v žaludku. A protože nemá co strávit, vede to k vředům na sliznici a rozvoji gastritidy. Naštěstí je toto riziko malé, pokud nebudete žvýkat žvýkačku po delší dobu. Naopak, žvýkačky se po jídle dokonce doporučují lidem trpícím refluxem.


Je to nemoc, při které se kyselý obsah žaludku vylévá do jícnu. Pacienti cítí pálení žáhy. A sliny, jejichž produkce je stimulována během žvýkání, má alkalickou reakci a pomáhá neutralizovat přebytek kyseliny v jícnu.


Pokud je žvýkání žvýkaček doslova zneužíváte, může v některých případech způsobit průjem, protože umělá sladidla, jako je xylitol, isomalt nebo sorbitol, mají projímavý účinek. Kritická dávka je 24 žvýkaček za den.


Mohou žvýkačky poškodit plomby?


Ne, žvýkačky ani karamel nemohou “vytáhnout” plomby ze zubů. To je starý mýtus. Pokud plomba vypadla během žvýkání, byl již její kontakt se zubem přerušen a je čas ji vyměnit. Není třeba plakat nad rozbitým korytem.


Přijďte k nám na konzultaci a ošetření zcela zdarma. Objednejte se online nebo zavolejte na recepci +420 702 027 088.

Σχόλια


bottom of page