top of page

Mám kývající se zub. Proč se to stalo a jak ho mám zachránit?

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Hodně lidí se někdy setkává s tím, že zub se trochu kýve a při tom nebolí. A pak se přestane kývat vůbec. Je to v pořádku až na to, že pravděpodobně máte nějaký problém s dásněmi.

Nedávno se na nás obrátila pacientka:


Je mi 44 let a už mám dva rozviklané zuby. Zatím nebolí, ani zubní kaz tam nevidím. Bojím se ale, že takhle se rozviklají a vypadnou. Prosím o vysvětlení, proč se mi to stalo a jaké jsou možnosti pro zpevnění a ukotvení zubu.


Odpovídá Dr. Syergyeyev:


— Hodně lidí včetně stomatologů si myslí, že zuby se kývají kvůli začínající parodontitidě. Ve skutečnosti jde o pravý opak. Ze začátku se začnou zuby kývat, následkem je infikování dásní a pak přijde onemocnění dásní. Proto je velmi důležité zjistit důvod kývání zubů.


Často to souvisí s větší zátěží žvýkacího systému. Zde můžeme zaznamenat několik důvodů: špatný skus, četná narušení zubů, četné plomby, zubní plak a dokonce i stresující momenty, při kterých člověk neúmyslně zatíná zuby nebo doslova „skřípe zuby“.


Ne všichni lidé vědí, že nejsilnější sval v našem organismu je žvýkací. Je silnější ve srovnání se svaly nohou a zádovým svalstvem a může za normálních podmínek vydržet zátěž 80 až 100 kg. V případě hypertenze to může dosáhnout i zátěže 200 kg. Proto není divu, že při nesprávném zatížení a spolu s oslabenou dásní se zuby začínají kývat. Když nějaké zuby chybí, zátěž na zbývající zuby se zvětšuje, což může vyvolat tento nepříjemný jev.


Jinými důvody mohou být nízká imunita, hormonální problémy, různé nemocí, například, diabetes nebo osteoporóza. V posledním případě nepomůžou žádné pasty či vitaminy, protože vlivem hormonální poruchy se vápník zkrátka nevstřebává.


V každém případě není nutné se léčit samostatně, je lepší se obrátit na svého zubního lékaře, který vyšetří ústní dutinu a zvolí vhodný postup. Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu. Když je žvýkací aparát ve stálém stresu, měli byste navštívit stomatoneurologii, kde vám poradí, jak uvolňovat tyto svaly.

Moderní medicína určuje čtyři fáze viklavostí zubů


V každém případě s tím nezůstávejte sami doma a obraťte se na zubního lékaře. V Salius máme dokonce dva šikovné profesionale — Dr. Codreanu a Dr. Syergeyeva.


První fáze. Zuby se příliš nekývají a odchylují se od své normální polohy maximálně o milimetr. Obvykle si pacient uvědomuje, že se zub viklá, a začíná přemýšlet o tom, co bude dělat a jak zub upevnit. Existuje však jedna správná odpověď — co nejdříve zajít na kontrolu. Navíc je to zdarma v Salius, pokud máte pojištění.


Druhá fáze. Zub se odchyluje od své normální polohy o více než milimetr, při čemž zároveň několika směry. Není možné si nevšimnout tohoto defektu, protože při žvýkání se člověk necítí pohodlně.


Třetí fáze. Zub se nekývá dozadu-dopředu nebo doleva-doprava, ale do všech stran. Zpravidla je to doprovázeno prudkými bolestmi.


Čtvrtá fáze. Finále. Je to stádium, při kterém můžeme otočit zub kolem vlastní osy. Záchrana není možná, proto lékař doporučí odstranit zub a nahradit ho novým.


Abyste se neocitli v poslední fázi, obraťte se na naši kliniku už v první fázi. Je to snadný logický závěr: je lepší zub mít než-li nemít, že ano?


Přijďte k nám na konzultaci a ošetření zdarma. Objednejte se online nebo zavolejte na recepci +420 702 027 088.

__________________ Může být zajímavě: Práskl mi zub. Co mám dělat, abych odvrátil katastrofu?


Komentáře


bottom of page