top of page

Paradontóza a nakažlivost. Čím hrozí a jak jí předcházet?

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Statisticky, více jak 80 % obyvatel Česka trpí onemocněním jménem paradontóza. 30 % jsou lidé v rozmezí let 35-40, zbytek jsou lidé nad 40. Oteklé a bolavé dásně, novotvary, viklající se zuby a shnilá barva tak se projevuje parodontóza (v medicíně se také nazývá paradontitida).

Co je to paradontóza?


Je to zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, který je tvořen dásní, ozubicí, cementem a alveolárním výběžkem. Příčinou nemoci je působení mikroorganismů, jejich množení způsobuje zubní plak a zubní kámen.


Lidé parodontózou trpí v zásadě ze dvou příčin: prvním důvodem je malá domácí hygiena a nedostatečná prevence, druhým důvodem je strach ze zubaře a z vyšetření. O strachu ze zubařů jsme již psali-je to strach z dětství. WHO navíc doporučuje navštívit zubaře alespoň dvakrát ročně.


Paradontóza také vzniká důsledkem genetického zatížení či jiných nemocí, a to

  • Dysfunkce kardiovaskulárního systému: tachykardie, arytmie, stenokardie, ateroskleróza, hypertenze.

  • Trofické poruchy nervového systému: poruchy metabolismu, včetně problémů se syntézou bílkovin, kostní tkáně a osteoporózy.

  • Avitaminóza.

  • Onemocnění trávicího traktu.

Toto onemocnění může skončit ztrátou zubů, infarktem či mrtvicí. Jde tedy o mnohem závažnější nemoc, než si mnozí myslí. Navíc může pomoct k rozvoji řady dalších nemocí, jako jsou metabolické poruchy, endokrinní poruchy, problémy s kardiovaskulárním systémem. Pravidelné preventivní prohlídky a boj se zubním plakem má proto pro člověka životní význam.


Příznaky parodontózy mohou být mnohdy patrné pouze při dlouhodobém (chronickém) ochoření. V rané fázi totiž nemoc nezpůsobuje žádný velký diskomfort, pacient nevidí tak žádný důvod kontaktovat specialistu. Projev určitého symptomatického obrazu pak závisí až na stádiu parodontózy. V některých stádiích progrese nemoci může dokonce pacient trpět určitým pocitem neklidu, který se projevuje i na stavu dutiny ústní a je zřejmý zubaři při prohlídce.


V závislosti na stupni obnažení kořenů zubů a celkového rentgenového snímku je pak stanovena závažnost onemocnění - lehká, střední a těžká.

Lehký stupeň


První symptomy pociťuje pacient ve formě bolesti dolních řezáků. Paralelně má také pocit uvolňováni zubů (i když jsou ve skutečnosti pevně na svém místě). Pro tuto fázi je typická zvýšená citlivost zubů či reakce na teplotu jídla, pití nebo vzduchu. Na dásních nejsou viditelné žádné kapsy či záněty. Trojrozměrný rentgen pořízený v centru Salius ukáže atrofii alveolární kosti.

Střední stupeň


S další progresí začíná pacient pociťovat neklid z vzhledu zubů: zub (nebo korunka) jsou čím dál více obnaženější. Zub či korunka vypadají na první pohled delší. Zvětšují se i mezizubní prostory. Při čistění a nanášení látek s tepelnými účinky vzniká silný pocit nepohodlí. Kořeny jsou viditelné až do 5 mm, mohou zde být klínovité defekty a zubní usazenin. V takovém případě jsou zuby nehybné.


Těžký stupeň


V těžkém stádiu onemocnění vypadají zuby velmi nehezky. Jsou různě nakloněny do stran, kořeny jsou obnažené a samy zuby se viklají. Pacient si obvykle stěžuje na chronicky silnou citlivost, který narušuje běžný život. Vyšetření ukazuje přítomnost usazenin, různých defektů v zubní tkání, jako kupříkladu v případě kazu.


Pokusy o kontrolu třesu zubu někdy mohou vést k samotné extrakci zubu. Expozice kořene přesahuje 0,5 cm, dásně jsou mnohdy vybledlé. Snímek obvykle ukazuje nepřítomnost většiny kosti. Onemocnění paradontu spolu se sníženou imunitou vede ke katastrofickým komplikacím. To se projevuje vývojem zánětlivého procesu, který vážně komplikuje celkový stav, komplikuje léčbu a urychluje ztrátu zubu.


Co dělat, když mám paradontózu?


Samoléčení parodontu je nemožné, pokročilé onemocnění vyžaduje specifický přístup a léčbu. Objednejte se proto na konzultaci do centra Salius, lékař vám řekne přesné stádium vaší nemoci a nabídne všechny způsoby, jak lze nemoc eliminovat. Vyšetření v naší ambulanci je v případě, že máte pojištění, bezplatné.


Bình luận


bottom of page