top of page

Popcorn a 10 potravin, které zubaři nejí a nedoporučují i vám

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Bonbony škodí zubům, ale svět se netočí jenom kolem sladkostí. Náš stomatolog Nicolae Codreanu sepsal seznam potravin, které jsou nevhodné k jídlu jak pro stomatology, tak i pro pacienty a jejich domácí mazlíčky.

„Každý si musí položit otázku: co je důležitější – zdravé zuby nebo velmi krátká doba požitku z lahodných, ale škodlivých pochutin?“ – dodává Dr. Codreanu.


Dále uvádíme 11 nejlepších návodů na zničení zubů


1. Popcorn. Nevíte náhodou, kolik pacientů využívá služeb Salius potom, co si ulomily zub o nerozpukané zrníčko z popcornu? Hodně. Můžete věřit.


2. Sušené ovoce. Jakkoliv milujete sušené meruňky nebo rozinky, musíte omezit jejich konzumaci. Problém tkví ani ne tak v obsaženém cukru, ale v lepivosti. Drobné zbytky sušeného ovoce zůstávají v mezizubních prostorech a způsobují zubní kaz.


3. Káva a čaj. Jestli vaším ranním rituálem je šálek sladké kávy, doporučujeme zahrnout do svých pravidelných výdajů položku „na stomatologa“. Vaše sliny těžko zvládnou takový nátlak kyselin, obzvlášť když si vychutnáváte kávu malými doušky. Sliny přirozeným způsobem chrání zuby, ale oproti kávě s cukrem (nebo dokonce se sirupem) jsou naprosto bezmocné.


4. Led. Kousání ledu je jedním z nejspolehlivějších způsobů zničit si zubní sklovinu. Na zubech se mohou objevit trhliny. Je tu i velké riziko uštípnutí kousků zubů nebo dokonce jejích ulomení. Musíte být opatrní.


5. Horká voda s citronem. Kyselina citronová poškozuje zubní sklovinu, a vlivem vysoké teploty škodí zubovině (dentinu). Je žlutější než sklovina a je velmi citlivý.


6. Energetické nápoje a nápoje pro sportovce. Bohužel, obsahují hodně cukru a mají značně vysokou kyselost. Jestli studujete nebo z jiných důvodů potřebujete být vzhůru celou noc a myslíte si, že vám pomůže Red Bull nebo Monster, tak jste na omylu. Pomohou vám jen na pár hodin. A další jejich „zázračné vlastností“ – to je jenom agresivní marketing a placebo efekt.


7. Kompotované ovoce. Kompotované ovoce a čerstvé ovoce se velmi různí, co se jejích vlastností týká. První jsou ponořené do cukrového sirupu, který je mnohem horší, než bonboniéra.


8. Pomerančový džus a perlivá voda. Važte si zubní skloviny: ona není věčná. Pomerančová kyselina škodí sklovině a zubům.


9. Sendviče arašídovým máslem a marmeládou. Obsahují umělý cukr a navíc jsou hodně lepivé. Proto se považují za ideální potraviny pro vznik zubního kazu. Když přece jenom nemůžete těmto dobrotám odolat, pijte hodně vody a čistěte si zuby půl hodiny po jídle.


10. Omáčky pro barbecue. Tyto omáčky nám moc chutnají, ale ještě víc škodí. Tato boží křupavá kůrka, kterou tolik milujeme, je výsledkem karamelizace cukru a je zničující pro zubní sklovinu.


11. Želatinové bonbony. Gumoví medvídci Haribo nejsou tak přátelští, jak se tváří. Lepí se k zubům, usazují se v mezizubních prostorech.

Přijďte k nám na konzultaci a ošetření zdarma. Objednejte se online nebo zavolejte na recepci +420 702 027 088.

__________________


Může být zajímavě:
Comments


bottom of page