top of page

Práskl mi zub. Co mám dělat, abych odvrátil katastrofu?

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Dr. Nicolae Codreanu – o prevenci a rychlé pomoci v případě prasklé zubní skloviny.

– Praskliny a odštípnutí na zubech nejsou nějak výjimečnou záležitostí. Často jsou

následkem mechanických úrazů, ztenčení zubní skloviny nebo genetiky. Předpokládejme, že

máte prasklý zub nebo zubní sklovinu.


Nejdřív ze všeho se musíte obrátit na mě. Za prvé, nemusíte nic platit, pokryje to pojistka,

za druhé, řekneme vám přesnou diagnózu, která ovlivní jak výsledek, tak I váš peněžní

obnos. Prasknout může zubní sklovina, nebo zubovina (dentin) — a léčebné postupy se

budou lišit.


Rada pro vás: dobrý zubař nikdy nedoporučí odstranit zub, pokud pro to nemá pádný důvod.


Proto vám doporučíme několik možností řešení problému


1. Plomba. Nejsnadnější a nejlevnější způsob, který bohužel se nevyznačuje dlouhou životností. Plombu dávají na zuby schopné k obnovení, totiž s malým nebo středním kazem.


2. Korunka. O něco dražší a kvalitnější úkon. Ve srovnání s plombou vydrží déle.


3. Fazeta. Je to umělá zubní sklovina. Je odolnější než plomba nebo korunka. Tento postup je dražší, ale výsledek stojí za to. Nespornou výhodou je bezbolestnost zákroku a také to, že fazety vám uděláme během několika dnů (záleží na stavu a počtu fazet).4. Odstranění zubu. Nejradikálnější metoda, která se použije jen v případě úmrtí zubu. Nasadíme zubní můstek nebo zubní implantát.


5. Fluoridace. Díky fluoru se zubní sklovina stává pevnější a odolnější vůči negativnímu vlivu bakterií. Brání také vzniku zánětů v ústní dutině.

Tato metoda předpokládá použití speciálních gelů a aplikátorů. Před zákrokem doporučujeme prokonzultovat s lékařem, který pro vás zvolí nejvhodnější způsob.


Jak se vyvarovat prasknutí zubu?


Na to neexistuje žádná zaručená rada. Můžeme jenom značně snížit riziko. Dodržujte těchto pět pravidel a vyvarujete se tak prasklinám a odštěpením.


Za prvé, musíte zahrnout do svého jídelníčku co nejvíce minerálních látek a vitamínů a také tvrdé potraviny pro trénování zubní skloviny. Za druhé, nejezte příliš studená nebo horká jídla a už vůbec to nestřílejte. Za třetí, používejte zubní pastu s vápníkem a fluorem. Za čtvrté, pravidelně zuby bělte, ať už doma nebo v zubní ordinaci. Za páté, nevynechávejte kontroly u lékaře. Je to velmi snadné a hlavně zdarma, pokud máte pojištění.

Přijďte k nám na konzultaci a ošetření zdarma. Objednejte se online nebo zavolejte na recepci +420 702 027 088.Commentaires


bottom of page