top of page

Skřípání zubů u dětí

Aktualizováno: 20. 3. 2021

„Proč děti v noci skřípou zuby?“, často slýcháme od mnohých rodičů. A to není překvapivé, protože bruxismus se vyskytuje u každého druhého dítěte. Ve většině případů je to způsobeno křehkou dětskou psychikou, která ještě není schopná odolávat takovému emocionálnímu napětí.

Zlepšení rodinného klimatu a dětského kolektivu, stejně jako včasné vyšetření neurologem, pomohou vyřešit tento problém. Prořezávání nových zubů a obměna chrupu mohou také způsobit nepříjemné broušení. Pokud včas nenavštívíte dětského zubního lékaře, může to vést k poškození čelistního kloubu, malokluze, předčasné ztrátě zubů nebo zánětu dásní.

Záchvaty bruxismu u dětí zpravidla mizí s věkem, ale rodiče by se měli určitě obrátit na specialistu, pokud:

  • Dítě je starší než 7 let;

  • Dítě často a dlouhodobě skřípá zuby;

  • Jsou patrné příznaky poškození zubů a zánětu dásní;

Mnoho rodičů věří, že pokud dítě v spánku skřípe zuby, tak to znamená, že jsou v jejich těle paraziti. Paraziti mohou vyvolat skřípání zubů u asi 30% dětí, zatímco u zbývajících 70 nezpůsobují podobné příznaky. Proto byste měli dítě nechat vyšetřit pediatrem, aby tento problém vyloučil.

(osobně doporučuju vynechat, teorie s parazity jsou dost kontroverzní v dnešní době, a velká část lidí je přijímá jako nějaké konspirační teorie)


Jak léčit bruxismus?

Hlavním cílem terapie je zmírnění křečí ve žvýkacích svalech. Pokud u dětí skřípání zuby často samovolně odeznívá, pak u dospělých vyžaduje komplexní léčbu s využitím lékařských, psychologických a stomatologických metodik.

Léčba bruxismu se ve většině případů provádí společně s terapeutem, ortodontistou a ortopedem. Jednou z účinných metod ošetření je použití speciálního chrániče, který je vyráběn individuálně podle odlitků. Mezi zuby jsou upevněny měkké chrániče zubů, které chrání před poškozením, odřením a snižují napětí v čelisti. Obnovení svalové aktivity po použití nočních chráničů zubů začíná doslova od prvních dnů používání. Kvalita spánku se znatelně zlepšuje, probudíte se bez bolesti žvýkacích svalů a citelně odpočinutí.

Pokud je příčinou nočního broušení zubů špatný skus, tak váš ortodontista stanoví léčbu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pro odstranění defektů chrupu pomůže protetika.

Ať už jsou důvody výskytu této nemoci jakékoli, objednejte se na prohlídku do Salius, abyste zajistili svým zubům spolehlivou ochranu proti abrazi a také klidný a pohodlný spánek pro vás a vaše blízké. Konzultace v Salius je zdarma, pokud máte zdravotní pojištění.Comments


bottom of page