top of page

Vliv kouření cigaret na zuby a dásně


Každý ví, že kouření je špatné. A pro nikoho není tajemstvím, že tabák je škodlivý pro lidské zdraví, hlavně pro zuby, dásně a celou dutinu ústní. Závislost na nikotinu způsobuje špatný dech, ztmavnutí skloviny a rozvoj různých patologií a stomatologických onemocnění.

Jaký vliv má kouření na zuby?

Těžké dehtové látky a karcinogeny se ukládají na povrchu zubu v tenké, ale velmi odolné vrstvě. Vypadá to jako žlutý povlak, který je na sklovině. Právě toto je zodpovědné za příznivé podmínky pro bakterie a zánět.

Žlutý povlak na zubech kuřáka kazí nejen estetiku úsměvu, ale také se negativně odráží na zdraví. Obarvuje sklovinu a ničí zubní tkáň. Tabákový kouř v ústní dutině narušuje celistvost skloviny a ničí prospěšné mikroorganismy. Rozdíl teplot vede k tvorbě mikrotrhlin na povrchu zubů. Ústní dutina je vystavena toxickým produktům spalování, jako jsou:

· Nikotin

· Dehet

· Metan

· Oxid uhelnatý

· Aromatické uhlovodíky

· Nitrosaminy

· Kyanovodík

Co se stane s zuby, když budu kouřit?

Tabákový kouř mění složení slin, narušuje rovnováhu kyselin a zásad a snižuje baktericidní vlastnosti. Ve výsledku se na zdraví milovníka cigaret začne projevovat řada nežádoucích a katastrofálních následků:

  1. Žlutý povlak

  2. Nepříjemný zápach

  3. Podráždění zubů a dásní

  4. Bolest při jezení

  5. Ztráta chuti

  6. Tvorba zubního kamene

  7. Krvácející dásně

  8. Zvýšení teploty

  9. Celková únava a slabost

  10. Poškození až ztráta zubů


Karcinogeny nepříznivě ovlivňují schopnost zubů a dásní zotavit se po zubních úkonech. Tabákový kouř narušuje proces hojení a krevní oběh. Za zmínku stojí i to, že ti, kteří dále kouří cigarety, mají velmi velké riziko úplné ztráty chrupu.

Jaká onemocnění dutiny ústní jsou způsobená kouřením?

Kromě zežloutnutí zubů se u kuřáků rozvíjí také chronické zánětlivé procesy jako například:

Zubní kaz. Tvoří se rychle. Pokud se neodstraní, tak se vyvine v pulpitidu.

Pulpitida. Onemocnění, při kterém se kaz (infekce) dostane dovnitř zubu - do jeho měkkých tkání, krevních cév a nervů.

Zánět dásní. Onemocnění dásní. Je doprovázena hypoxií a tvorbou hustého plaku. Pokud se neléčí, vyvine se v paradontitidu.

Paradontitida . Zánětlivý proces vedoucí k poškození dásní a kostní tkáně chrupu.

Granulom. Onemocnění probíhá bez sledovatelných příznaků. Je doprovázeno výskytem bolestivých zarudnutí a výrůstků.

Paradontóza. Pokročilá fáze paradontitidy, které jsou vystaveny celé kořeny zubů. Toto onemocnění často vede ke ztrátě zubů.


Prevence a léčba

Minimalizovat následky škodlivého zlozvyku pomůže prevence a správná výživa.

- Snažte si čistit zuby dvakrát denně, ale nejlépe po každé vykouřené cigaretě. Nezapomínejte obměňovat zubní kartáček každé tři měsíce. Používejte ústní vodu a zubní nit. V každodenní stravě by měly být zahrnuty minerály, vitamíny a proteiny. Očištění skloviny také pomáhá konzumace jablek, mrkve, citronů, jahod a medu.

- Přestaňte kouřit. Jedině tak zachováte estetiku úsměvu. Pokud není věnována pozornost včas, mohou být negativní důsledky napraveny pouze terapeutickým zásahem. Kuřáci často nemyslí na důsledky své závislosti a mylně se domnívají, že odstranění žlutého plaku je snadné. Doma je však téměř nemožné vrátit sklovině její původní bílou barvu.

Čím dříve navštívíte svého zubaře, tím účinnější bude výsledek. Profesionální hygiena a včasné čištění jsou klíčem ke zdravému a trvalému úsměvu. Kromě toho má klinika Salius tuto službu za velmi slušnou cenu.

- Objednejte se na kontrolu on-line nebo telefonicky. Pojištění pokrývá prohlídku a konzultaci u lékaře.Comments


bottom of page