top of page

Červená, vínová, bledá. Co nám říká barva dásní?

Aktualizováno: 6. 10. 2020

Dásně jsou nejrůžovější sliznicí nacházející se na čelisti a obklopující zuby. Asi dobře chápete, že pokud se jí něco stane, můžete se se zuby rozloučit. Tak se koukněte do zrcadla a řekněte, jaká je barva vašich dásní?Perfektně zdravé dásně by měly mít světle růžový odstín. Pokud jej máte, můžete tento text zavřít nebo si přečíst o tom, jak překonat strach ze zubaře.


Hnědé dásně jsou také normální. V tomto případě jste pravděpodobně mulat nebo Afričan.

Světle růžová dáseň je horší, ale vůbec nevypovídá o nemocech dutiny ústní. Říká, že máte nízkou hladinu hemoglobinu, anémii nebo jen nedostatek vápníku.


Pokud nemáte jeden z těchto tří odstínů, pak je něco špatně a je čas na změnu.


Mimochodem, můžeme Vás prohlédnout na naší klinice. Prohlídka nebude nic stát, protože spolupracujeme se všemi pojišťovnami.


Jaké dásně byste měli zkontrolovat u lékaře?


Červená barva dásní znamená počáteční fázi jakéhokoliv zánětu. Může to být první fáze gingivitidy, která sama o sobě samozřejmě nikdy neodezní.Šedá barva (nebo kousky šedé dásně na spodní části zubu) je známkou nekrózy nebo spíše jednoho z jejích poddruhů. Pokud ji máte, pak nejspíše byly vaše dásně kdysi červené. Stejná gingivitida v pokročilém stádiu začíná zabíjet buňky. Další známkou šedých dásní je špatný dech.


Vínová nebo tmavě červená znamená, že máte parodontidu. V tomto případě se dásně zanítí, změknou a zuby se uvolní. Nejhorším případem je, když jsou patologické kapsy (vezikuly) naplněné hnisem bolí to a je to extrémně ošklivé. Pokud není parodontida léčena, zub může vypadnout a vaše léčba bude stát ještě více.


Dásně mohou mít také normální odstín, ale nemusí být zdravé. K tomu dochází jen zřídka. Při onemocnění parodontu může barva zůstat světle růžová, avšak tloušťka vrstvy se zmenší a odhalí se kořeny zubů. A i když nedochází k zánětu, je to nesmírně bolestivé.


Kuřáci mohou mít na dásních černé nebo hnědé skvrny (puchýře). K tomu dochází, když buňky v reakci na tabákový kouř produkují melanin a pokrývají dásně stejným způsobem jako pihy tělo.


Bílé skvrny na dásních jsou příznaky stomatidy, drozdu nebo leukoplakie.


Zuby zčernají u kořene, buď v případě gingivitidy v akutním stádiu nebo v případě zubního kazu.


Právě teď jděte k zrcadlu a podívejte se na stav Vaších dásní. V ohrožení jsou kuřáci a lidé, kteří si čistí zuby v průměru dvakrát týdně.

Comments


bottom of page